Türkiye 


Türkiye’nin yeni sakinler bulduğu ülkelerin başında İngiltere, Almanya, İrlanda, Danimarka, Hollanda, Norveç, Avusturya, Belçika, Fransa, ABD ve çeşitli Körfez ülkeleri gelmektedir. Mülkiyet kanunundaki mütekabiliyet esasının kaldırılmasıyla birlikte tüm dünyadan yabancı uyruklu emlak alıcıları ve yatırımcılar Türkiye’de emlak alım-satımı yapabilmektedir.

Emlak sektörünün çok hızlı bir gelişim gösterdiği Türkiye’de, her gelir düzeyine hitap eden konut seçenekleri mevcuttur. Şehir merkezlerinde yer alan apartman dairelerinden, banliyölerdeki müstakil evlere ve geniş hizmetlerin sunulduğu lüks konutlara kadar çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki modern toplu konut projelerinde, şehir yaşamının gereksinimlerini karşılamaya yönelik özel güvenlik, çocuk parkları, spor alanları, sosyal tesisler, otopark ve alışveriş merkezi gibi tüm olanaklar konut sakinlerine sunulmaktadır.

Türkiye’nin hızla gelişen altyapısı özellikle ulaştırma alanında kendisini göstermektedir. Ülke çapındaki 50’yi aşan havaalanı sayesinde yolcular çoğu destinasyona bir saatten az bir sürede seyahat edebilmektedir. Duble yollar ve otoyollar sayesinde büyük şehirlere kara yolu ile ulaşım oldukça rahattır. Ayrıca, son on yılda hızlı tren projeleri seri bir şekilde hayata geçirilmiştir. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te Türkiye’nin 14 büyük şehrinin hızlı tren hatlarıyla birbirine bağlanması hedeflenmektedir.

Türkiye’de devlet okullarının yanı sıra çok sayıda özel okul ve vakıf okulu da eğitim vermektedir. Bunlara ek olarak yalnızca yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim görebildiği uluslararası okullar da mevcuttur. Ayrıca İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca gibi önde gelen Avrupa dillerinin yanı sıra Rusça, Japonca ya da Çince gibi dillerde eğitimin verildiği kurumlar da bulunmaktadır.

Sosyal güvenlik ve sağlık sistemleri esas itibarıyla devlet tarafından düzenlenmekle birlikte özel sağlık sigortası yaptırmak da mümkündür. Türkiye’deki kamuya ait veya özel hastanelerin önemli bir kısmı, altyapı ve uzmanlık itibarıyla uluslararası standartlarda hizmet vermektedir.

Farklı uygarlıkların merkezi konumunda bulunan Türkiye, iklimlerin geçiş noktasında yer alması itibarıyla, farklı bölgelerde eş zamanlı olarak farklı aktivitelerin yapılmasına olanak tanımaktadır. Örneğin, bir bölgede kayak yapılırken aynı gün başka bir bölgede denize girmek mümkündür.


Başkent

Ankara

Yönetim Biçimi

Parlamenter Demokrasi

Nüfus

78,7 milyon (2015)

İş Gücü (Nüfus)

29,7 milyon (2015)

Ortanca Yaş

31 (2015)

Resmi Dil

Türkçe

Cumhurbaşkanı

Recep Tayyip Erdoğan

Başbakan

Binali Yıldırım

Yüz Ölçümü

783.562,38 km²

Koordinatlar

39° 55′ Kuzey, 32° 50′ Doğu

Saat Dilimi

GMT +2

Komşu Ülkeler

Bulgaristan, Yunanistan, Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan

Büyük Kentler (Nüfus)

İstanbul (14,7 milyon), Ankara (5,3 milyon), İzmir (4,2 milyon), Bursa (2,8 milyon), Antalya (2,3 milyon) (2015)

İklim

Ilıman; yazları sıcak ve kuru, kışları ılık ve yağışlı

Telefon Kodu

+90

İnternet Ülke Alan Kodu

.tr

Elektrik Voltajı

220 V, 50 Hz

Para Birimi

Türk Lirası (TL)

Finansal Merkez

İstanbul

GSYH

720 milyar ABD doları (2015-Cari Fiyatlar)

Kişi Başına GSYH

9.261 ABD doları (2015)

İhracat Tutarı

144 milyar ABD doları (2015)

İthalat Tutarı

207 milyar ABD doları (2015)

Turizm Geliri

31,5 milyar ABD doları (2015)

Turist Sayısı

41,6 milyon (2015)

Doğrudan Yabancı Yatırım

16,8 milyar ABD doları (2015)

Yabancı Şirket Sayısı

46.756 (2015)

Enflasyon Oranı

% 8,81 (TÜFE-2015)

Ana İhracat Pazarları

Almanya (% 9,3); İngiltere (% 7,3); Irak (% 5,9); İtalya (% 4,8); ABD (% 4,4); Fransa (% 4,1); İsviçre (% 3,9); İspanya (% 3,3); BAE (% 3,3); İran (% 2,5) (2015)

Ana İthalat Kaynakları

Çin (% 12); Almanya (% 10,3); Rusya (% 9,8); ABD (% 5,4); İtalya (% 5,1); Fransa (% 3,7); Güney Kore (% 3,4); İran (% 2,9); Hindistan (% 2,7); İspanya (% 2,7) (2015)

Ticaret Anlaşmaları

  • AB ile Gümrük Birliği Anlaşması
  • Arnavutluk, Bosna Hersek, EFTA üyesi ülkeler (İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein), Fas, Filistin, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, İsrail, Karadağ, Makedonya, Malezya, Mısır, Morityus, Sırbistan, Şili, Tunus, Ürdün ile Serbest Ticaret Anlaşması

Trafik Akışı

Sağdan0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?