Kış Sporu


 Yaz-kış üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve
bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle Türkiye önemli bir kış turizmi merkezidir.


TÜRKİYEDEKİ BAZI KAYAK MERKEZLERİ

Uludağ

En düşük rakım 1750 Metre, en yüksek rakımsa 2435 Metre olan Uludağ Kayak Merkezinde, zirve ise tam 2543 Metre. Otellerin yer aldığı alanın zirve noktası ise 2000 metre dolaylarında.Toplam olarak 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan pistlerle birlikte, hayli geniş ve bir okadarda rahat olan arazinin her yerinde de kayak yapılabiliyor. 13 adet Liftin, 7 adet telesiyejin, 6 adet teleskinin, 7 adet T Bar’ın, 24 saat açık olan acil yardım merkezinin ve 1 adet mobil kliniğin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezinde, en uzun pist 2.000 Metre (2 Km), en uzun telesiyej ise 1700 metre (1,7 Km)’dir. Uludağ Kayak Merkezindeki toplam pistlerin uzunluğu ise 25 Km dolaylarında olduğu söylenmektedir.

uludag

Palandöken

Palandöken Kayak Merkezi‘ndeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer almaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 28 km. dir. En uzun pisti 12 km. ye ulaşmaktadır. Kayak alanı 2200-3176 m. yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır. Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkı 1000 m. dir. Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli pisti (Ejder ve Kapıkaya) bulunmaktadır. Kayak Merkezi‘nde 5 adet telesiyej (toplam 4500 kişi/saat kapasiteli), 1 adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli), 2 adet baby lift (toplam 1800 kapasiteli), 1 adet gondol lift (1500 kişi/saat kapasiteli) hizmet vermektedir. Palandöken Kayak Merkezi‘nde toplam 22 adet pist mevcut olup, bu pistlerden 2”si FIS tarafından 1967-83 tescil nosu ile olimpik pist olarak ilan edilmiştir. Doğu Anadolu’da Erzurum‘un otantik atmosferi içinde yükselen Palandöken, kayak severlerin en gözde mekanlarından biri. İdeal bir kar kalitesine sahip olan dağda, Türkiye‘nin en uzun ve farklı zorluk derecesine sahip birçok kayak pisti yer alıyor. Kayarken duyulan heyecan, Palandöken‘in muhteşem görüntüleri ile birleştiğinde unutulmaz bir tatil gerçekleşiyor.

plandoken

Erciyes

Jeologlar, Erciyes’in tarihini 20 milyon yıl öncesine kadar götürürler. Yapılan araştırmalara göre, bugünkü dağ ve çevresi 20 milyon yıl önce denizle kaplıydı. Zamanla yer kabuğundaki çatlamalar sonucu deniz çevresindeki kara parçaları oluştu ve çevre göl halini aldı. Bu iş için milyonlarca yıl geçti ve nihayet 15 milyon yıl kadar önce, bu gölde volkanik patlamalar oldu. ”neojen dönemi” adı verilen bu devrede meydana gelen bu patlamalar, gölün ortasında bu günkü Erciyes’ten 400 metre daha yüksek koni şeklinde bir dağın oluşmasına sebep oldu. Tepede bulunan krateri iki baca beslediği için, buradan fışkıran lavların iri parçaları göl içerisinde tortulaşarak yeni bir tabaka; ince toz parçaları ise dağın 100 km ötesine kadar savrularak buralarda kül yığınları meydana getirdi. Bu durum, bu günkü Kayseri’nin çevresindeki bulunan taş ocaklarının teşekkülüne ve Göreme çevresindeki Peri Bacalarının oluşmasına ve özellikle de bims dediğimiz krater küllerinin çevrede büyük kütleler halinde bulunmasına sebep oldu. Tomarza ve Develi bölgesindeki bims yatakları, Cırgalan, Güzelyurt, Gesi çevresindeki taş ocakları,Ürgüp ve Göreme’deki rüzgârın aşındırarak oluşturduğu Peri Bacaları, Erciyes Dağı’nın bu dönemde püskürttüğü lav ve küllerin sonucu meydana geldi.Erciyes dağı, bu ilk oluşumundan sonra uzun bir sessizlik dönemine girdi. Bu dönemde, çevresindeki gölün suları çekildi ve kara parçası oluşarak bunda da kırılma ve kaymalar meydana geldi. Tekir Yaylası, Koç Dağı, Sultan Sazlığı teşekkül etti. Dağ daha sonra yeniden faaliyete geçti. Bunun tarihi de takriben, 2 ya da 2,5 milyon yıl önceye rastlar. Bu yeni volkanik hareket, Ali Dağı, Yılanlı Dağı, Beşparmak Dağını meydana getirdi. Bu dönemdeki patlamalarda küçük taş parçaları dağın etrafındaki volkanik tepelerin oluşmasını sağladı. Artık çevre, tamamen kara parçasıdır. Sular çekilerek oluşan arazinin tek bekçisi ise Erciyes’tir.

erciyes

Sarıkamış

Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır Sarıkamış, Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır. Kristal karı eşsizdir. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 adet telesiyej, 1 adet teleski tesisi hizmet vermektedir. Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli, diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasitelidir. Ayrıca Cıbıltepe’de 2 adet 4′lü teleski bulunmaktadır.

Sarikamis

Kartepe

Kartepe kayak merkezinde 4 lift 3 telesiyej 1 teleski mevcut olup pist uzunlukları 400 m ile 3500 m arasında değişmekte. kartepe kayak merkezinde kayak sezonu aralık sonlarından şubat sonuna kadar sürüyor. Kartepe kayak merkezinde kar kalınlığı normal şartlarda 80- 200 cm arasında değişiyor.

kartepe

Ilgaz

Ilgaz kayak merkezinde 2 adet pist bulunmaktadır. Ilgaz kayak merkezinde 1 nolu piste hizmet veren chair lift otelin hemen önündedir. Kayak merkezinde 1400 m lik 2. pistte tele ski bulunur ve tüm pistlerde toz karda kayak yapılabilir. 2. pistin zirvesi olan 2010 m de zirve kafe bulunmaktadır. Ilgaz kayak merkezinde 1. pistte gece kayağı yapma imkanı da vardır. Ayrıca Ilgaz kayak merkezinde 350 mt. Lik bir baby lift de bulunmaktadır.

ilgaz

Davraz

Davraz Dağı Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biri olup, 2637 m yüksekliğindedir. Karasal İklimin hüküm sürdüğü merkezde kayak mevsimi aralık-nisan ayları arasıdır. Kar kalınlığı 50-200 m’dir. Çıplak bir yapıya sahip olan dağda çeşitli kış sporlarına imkan veren parkurlar bulunmaktadır.

davraz

Bitlis

Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesinde, Diyarbakır – Tatvan – Van karayolu üzerinde bulunmaktadır. Van gölünün yaklaşık 25 km. güneydoğusunda yer alan Bitlis’in kendisi kayak merkezidir. Kayak alanları şehir merkezinin doğu ve batı kesimlerinde yer almaktadır. Doğudaki Dideban (1821 m.) ve Sapgör Dağları ile batıdaki Altınkalbur Dağları kayak alanı olarak kullanılmaktadır. Kış mevsiminde sürekli kar yağışı alır. Kar kalınlığı 100 – 200 cm.(1- 2 metre)dir. Kayak sezonu olarak Aralık – Nisan dönemlerinde hizmet vermektedir.

bitlis

Bubi

Doğu Anadolu Bölgesi, Ağrı ili sınırları içinde yer alan Kayak Merkezi Ağrı şehir merkezine 18 km. mesafedeki Bubi dağında kurulmuştur. Kayak Merkezinde uzunluğu 1227 m. olan 600 kişi/saat kapasiteli teleski hizmet vermektedir. Ayrıca Ağrı’ya 45 km., Eleşkirt ilçesine 4 km. uzaklıkta, 4 kişilik iskemleli sökülebilir telesiyej tesisi daha yapılmıştır. Tesis uzunluğu 1650 m olup kapasitesi 1000 kişi/saattir.

bubi

Yolaçtı Kurucadağ

Bingöl şehir merkezine 25 km. mesafede, ana yol güzergahında. 925 metre uzunluğunda 499 kişilik bir teleski mevcut. Merkezde bir de kayak evi bulunuyor. Pist uzunluğu 1000 metre acemi ve ileri düzey kayakçılar için. Alt istasyon bin 650, üst istasyon bin 890 metre. Ulaşım otobüs ve özel araçlarla sağlanıyor.

yolacti

Kartalkaya

Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya kayak ve snowboard merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır. Kartal kaya Kayak Merkezi Alp disiplini kayak ve Tur kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Kartalkaya Kayak Merkezinin kayılabilen alanı 1850 – 2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır.Bölge yarı ılıman bir iklime sahip olup Kartalkaya Kayak Merkezi ve çevresi çam ormanlarıyla kaplıdır. Hakim rüzgar yönü batı – kuzeybatıdır. Türkiye’de kayak denince akla ilk gelen yer olan Kartalkaya Kayak Merkezinde Aralık ayı başlarından mart ayı sonlarına kadar kayak yapılabilmektedir. Kartalkaya kayak merkezinde 3 metreye kadar kar görülmektedir.

yolacti

Zigana

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde bulunan Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir bölümünü ormanlık alanların kapladığı tesisin 1900 m ile 2500 m arasındaki yükseklikler kayak yapmaya uygundur. Kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Nisan ayında biterken, kar kalınlığı sezon boyunca yaklaşık olarak 100 cm ile 150 cm arasında gidip gelmektedir. Zigana Kayak Merkezi ile kayakçılar kadar yayla turizmcileri de ilgilenmektedir. Bölgede Konaklama amacıyla bulunan tesis “Gümüşhane Zigana Gümüşkayak Yaylakent” tir. Aslında Zigana Kayak Merkezi adıyla andığımız tesisin ta kendisidir. Tesisin her odasında televizyon, ısıtma sistemi, banyo ve sıcak suyu mevcuttur. 150 kişilik restoranında her gece canlı müzik olan bu tesis, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standart ölçülerinde ve kalitesindedir. Doğu Karadeniz’in eşsiz havası ve inanılmaz manzarasını tüm dağ, yayla ve kış sporcularına sunan bu eşsiz tesisin hemen yanındaki çam ormanları içerisindeki yürüyüş yolunda, doğanın tüm ihtişamıyla karşınıza çıkmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca bu çam ormanlarının içerisindeki muhteşem güzellikteki “Limni Gölü” de Yaylakent’e sadece 5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

yolacti

Saklıkent

Saklıkent Kayak Merkezi; Toros sıradağlarının bir parçası olan Bakırlıdağ’ın zirvesinin kuzeye bakan yamacına doğru kurulmuş, kayak tesisleri ve dağ evlerinden oluşan bir kayak merkezidir. Dünya üzerinde “ekvator çizgisi”ne en yakın kayak merkezlerinden biri olma unvanını da kendisinde bulundurur. Ilıman iklimiyle dikkat çekmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde güneşli gün sayısı ortalama 75’tir. Ortalama kar kalınlığı 100 cm ve 230 cm arasında değişirken bu kalınlık zirvede 500 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde Aralık ayından Nisan ayına kadar kayak sezonu sürmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi Antalya’ya 37 km uzaklıkta bulunmaktadır.

saklikent

Bozdağ

Bozdağ Kayak Merkezi; Ege Bölgesi’nde, İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içerisinde, kendisi ile aynı adı taşıyan Bozdağ Köyü sınırları içerisinde ve yine aynı adlı Bozdağı’nın üstünde bulunmaktadır. Kayak alanlarının 1528 m ile 2157 m arasında bulunduğu Bozdağ Kayak Merkezi’nde 2 adet teleski bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 650 m çıkış, 1200 m iniş kapasitelidir. Ayrıca bir tane de telesiyej Bozdağ Kayak Merkezi’nde hizmet vermektedir. Telesiyej ise 1549 m çıkış ve saatte 1000 kişi taşıma kapasitesine sahiptir.

bozdag

Bolu / Gerede

Batı Karadeniz bölgesinde Bolu’nun doğusunda 1059 km2 yüzölçümü ile yer alır.Güney doğuda Kızılcahamam ve Çamlıdere ile, kuzey doğuda Çerkeş ve Eskipazar, Güney batıda Dörtdivan, Kuzeyde Mengen, batıda Yeniçağa ilçeleriyle çevrilmiştir. İç anadolu Bölgesi’nin Batı Karadeniz’e geçit verdiği bir konumda ortalama 1300 metre yükseklikte dalgalı bir arazi şeklinde etrafı ormanlarla kaplı dağlarla çevrili sert iklimli bol yağışlı bir ova şeklindedir. Kuzeydeki dağlık alanın 1600-1800 metre yüksekliklerinde düz şeritler halinde Gerede yaylaları yer almaktadır. Yurdumuzun arazi yapısı iyice oturmayan deprem kuşağı içinde bulunan Gerede ile ilgili deprem bilgisi İlk çağda tarihi Bitinya şehrini yok eden büyük deprem ve 1944 yılında olan Gerede depremi olarak bilinmektedir. Bu depremle ilgili Bayındırlık Bakanlığı raporu mevcuttur.

bolu

Muş

Doğu Anadolu Bölgesindedir. 39 29 ve 38 29 kuzey enlemleriyle 41 06 ve 41 47 doğu boylamlarının arasındadır. Yüzölçümü 8196 km2dır. Türkiye yüzölçümünün yüzde 11ini kaplar. Muş doğudan Ağrının Patnos ve Tutak Bitlisin Ahlat ve Adilcevaz kuzeyden Erzurumun Karayazı Hınıs Tekman Karaçoban batıdan Bingölün Karlıova ve Solhan güneyden ise Diyarbakırın Kulp Siirtin Sason ve Bitlisin Güroymak ve Mutki ilçeleri ile çevrilidir. Muş Güney Doğu Toros Dağlarının uzantısı olan Haçreş dağlarının önemli zirvelerinden Kurtik Dağının kuzeye bakan yamaçlarında Çar ve Karni derelerinin aktıkları vadiler arasında kuruludur. Muş yüksek ve dağlı bir yörededir. İl alanının yüzde 349nü kaplayan dağlar Güney Doğu Torosların uzantılarıdır. Bu dağlar Alp-Himalaya kıvrım sistemiyle birlikte oluşmuş genç dağlardır. Rakım genellikle 1250 metrenin üzerindedir. Genç ve verimli alüvyonlarla örtülü ovalar il yüzölçümünün yüzde 27.2sini kaplar. Murat vadisi il topraklarını doğu-batı doğrultusunda parçalamıştır. Genellikle 1500-1700 m rakımlı platolar il alanının yüzde 37.9nu kaplar..

mus

Yıldız Dağı

Sivas’ın kuzeyinde bulunan Yıldız Dağı 2.552 metre yükseklikte olup, gabro türü kayalardan oluşmuştur. Şehir merkezine 58 KM mesafede bulunan dağın üst kesimlerinde endemik bitkiler ile özellikle batı eteklerinde geniş orman varlığı göze çarpmaktadır. Kasım ortasından mart sonuna kadar karla kaplı olan, sağlam zemin yapısı ve kar kalitesi ile göze çarpan Yıldız Dağı, kış turizminin yanı sıra doğa ve jeoturizme de hizmet verebilecek özelliklere sahiptir. Yörede bulunan antik ve estetik görünümlü traverten oluşumlar, şelale ve dereler önemli tabiat varlıklarıdır.

yildiz

Ergan

Munzur Sıra Dağları’nın, eteklerindedir ve tesisin yüksekliği 2 bin 970m’dir. Ergan Kayak Merkezi hava alanına mesafesi 10-12 dakikadır. Kayak merkezine çift şeritli, refüj aydınlatmalı ve bitümlü sıcak kaplama yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Ergan Kayak Merkezi alanında 2 etaptan oluşan telesiyej sistemi kuruludur. 1 adet günübirlik konaklama tesisleri mevcuttur. Başlangıç noktası; Arpalık mevkisinden 8 kişilik 22 adet gondol-teleferik hattı ile Ardıçlı Gölü’nde kurulu kayak alanının başlangıcına erişim sağlanmaktadır. Ayrıca Ardıçlı Gölü’nde Kurulu kayak alanına karayolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Kayak alanının I. Etabı 1740 m rakımlı Ardıçlı Gölü’nden başlayıp, 2340 rakımlı Yayla Düzünde bitmektedir. Bu alanda 2580 metre uzunluğundaki 4 kişilik bubble sistem telesiyej sistemi mevcuttur. Kayak alanının II. Etabı 2340 m rakımlı yayla düzünden başlayıp; 2950 rakımlı olan kısımda bitmektedir. Bu alanda ise 2362 metre uzunluğundaki 4 kişilik bubble sistem telesiyej sistemi mevcuttur. Kayak alanına gelecek konuklar için Erzincan’daki konaklama merkezleri hizmet vermektedir. Erzincan, karayolu, havayolu ve demiryolu ulaşım imkânlarının tamamına sahiptir.

ergan
0
Baglanıyor
Lütfen bekleyin...
Mesajı gönder

Maalesef şu anda çevrimiçi değiliz. Mesaj bırakırsanız size geri döneriz..

* İsminiz
E-Posta adresiniz
* Telefon
* Konu/Emlak No
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
CANLI DESTEK BAŞLAT

Hoşgeldiniz !

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Canlı destek başlatarak zamandan kazanın.

* İsminiz
* Mesaj / Sorunuzu açıklayın
Canlı destek - Çevrimiçiyiz !
Değerlendirme

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemize yardımcı olun! Lütfen verilen hizmeti değerlendirin.

Vermiş olduğumuz hizmete nasıl puan veriyorsunuz?